Geri Kalan Herşey · Temmuz 6, 2022 0

Bıçak MK-I

Selamlar

Neden yazmazdığımı düşündüm ve yazmayı planladım, bunları da yazmalıydım.  Nereye kadar led blink. Nereye kadar hello “words”

Uzun zaman önce Solidde çizmem için bir arkadaşım bana (Aco deriz kendisine) “Muhittin bir bıçak çizermisin kestireceğim” dediğinde kıramadım tabi, hukukumuz var, çizdim gönderdim. Kesen arkadaş sağolsun ölçülendirme yapmadan  paladan hallice kılıçtan kısa bir “hançer” kesmiş. (Bir AVM ye girerken verilen isimdir bu “hançer”).

Pek kullanışlı olmasa da, dağlarda gezerken elimizin altında tuttuğumuz bir alet oldu. Bir müddet bu şekliyle kullandık. Ama artık “olmuyor bu” hem uğraşacak bir iş lazım dediğimde, neden bunu bir kamp bıçağı yapmıyorsun sorusu sonucu başladım. daha öncelerdede yaptığım bıçaklar oldu ama tabi bilmeden okumadan olan işler.

Önce kestim, bunu jet taşı, avuç içi taşlama denilen alet ile yaptım. Tabi bu işte Aco bana yardım etti. Varol Aco. Sonra yavaş yavaş eğelemeye başladım. Şimdi Ağız açma işlemine devam ediyorum.

Ağız açmak için çekmece rayından bir aparat yaptım, sabit bir açıyla ağız açmak için kullanacağım. Eski ağız açma işi o kadar kötü yapılmış ki hatalarını nasıl düzelteceğim bilmiyorum. Kabza sı için Gül ağacı sipariş ettim. Bakalım sonuçta ne olacak.

Eylemlerim devam edecek.

 

 

-16.07.2022-

İlerledim, bıçağın bir çok yerini eğe yardımıyla hallettim.

  1. Ağız açtım, zor oldu ama bitirdim. Eski hataları gidermekte zorlandım. Bazılarını gideremedim
  2. Kabza için mor gül ağacı ve liner geldi.
  3. Kabzada birkaç asimetlik oluk açtım. Kırmızı Parlak Sim katılmış epoxi ile dolunca güzel bir şekil alacak, yani sanırım.
  4. Ağaç bakım kremi yaptım. (75Gr Balmumu ve 100gr kadar zeytinyağını benmari usulu ısıtarak balmumunun erimesi sağladım.)
  5. Perdah yapmaya başladım. Hataların bazıları hala duruyor. Olmuyor, çok derin. İnsanın gençlik yada çocukluğunda yaşadıkları gibi ne yaparsanız yapın çaresini bulamıyorsunuz.
  6. Isıl işlem için www.bicakyap.com a göndereceğim. İnşallah eğilmeden bükülmeden gelir.

 

 

Ziyaretci : 154